Podsumowanie sezonu 2017/2018

      Sezon rozgrywek klasy okręgowej 2018/2019 zbliża się wielkimi krokami - już w sobotę pierwszy mecz. Zawodnicy kontynuują przygotowania, a trener i zarząd dopinają ostatnie transfery.
     Historia est Magistra Vitae - warto zatem w tym momencie spojrzeć wstecz i podsumować zakończone rozgrywki. Jak zobaczymy był to bardzo nierówny sezon, jednakże - jak pokazują liczby - ostatecznie nastąpiła znaczna poprawa wyników sportowych co wskazuje, że "Granica" zmierza we właściwym kierunku.  
Wystarczy choćby wspomieć, że po 1/3 wiosny Seniorzy "Granicy" byli trzecią drużyną rundy wiosennej. Jednym z powodów takiego progresu z pewnością był fakt, że po niezbyt udanej rundzie zimowej (13 pozycja z dorobkiem 16 punktów) w zespole nastąpiły znaczące zmiany personalne. Do innych klubów odeszło 5 zawodników (Piotr Krzesinski, Tomasz Castek, Mirosław Zajcek, Jakub Strbak oraz Milan Plesar). Klub pozyskał natomiast aż 9 nowych piłkarzy - przyszli do nas: bramkarz Mateusz Gilewski z Sudetów Giełbutów, w obronie: Jakub Gilewski z Sudetów Giełbutów oraz Rafał Chyła z Pogoni Markocice, w formacji pomocy: Łukasz Misiurek z Łużyc Lubań, Paweł Michalik z Karkonoszy Jelenia Góra i Pavlo Kolosovskyi z Reał Odessa oraz w ataku: Damian Dera ze Zrywu Bratków, Tomasz Grabowski z Piasta Zawidów oraz Paweł Rakoczy z LZS Kościelnik.
 
     W rundzie wosennej podstawowy trzon drużyny stanowili: bramkarze: Mateusz Gilewski, Krystian Polakiewicz; obrońcy: Arkadiusz Nowak, Jakub Gilewski, Rafał Chyła, Sebastian Borek i Mateusz Chomicz; pomocnicy: Dawid Augustyn, Krzysztof Bartnicki, Dawid Kosztrzewa, Tomasz Stefanek, Rafał Kaniowski, Łukasz Misiurek, Paweł Michalik, Jakub Jasiński oraz Pavlo Kolosovskyi; napastnicy: Damian Dera, Michał Stefanek, Łukasz Szczepaniuk, Kamil Smurzyński, Konrad Krawczyk, Grzegorz Rakoczy i Tomasz Grabowski. Trener: Marcin Dąbrowski.
 
Podsumowanie statystyczne:
 
Miejsce na koniec sezonu: 8
Miejsce po rundzie jesiennej: 13
 
Punkty zdobyte w sezonie- 41, w tym:
runda jesienna - 16,
runda wiosenna - 25,
 
Meczy rozegranych w sezonie - 30 (wygrane-12 / remisy-5 / przegrane-13), w tym:
runda jesienna 15 (wygrane-5 / remisy-1 / przegrane-9)
runda wiosenna 15 (wygrane-7 / remisy-4 / przegrane-4)
 
Stosunek bramek strzelone/stracone w sezonie 46/50:
runda jesienna 27/33
runda wiosenna 19/17
 
Bilans bramek w sezonie: -4
runda jesienna -6
runda wiosenna -2
 
      W całym sezonie drużyna traciła statystycznie 1,66 bramki na jeden mecz, zdobywała natomiast średnio 1,53 bramki na mecz, w tym: w rundzie jesiennej traciła 2,2 bramki na jeden mecz, zdobywała natomiast średnio 1,8 bramki na mecz, w rundzie wiosennej drużyna traciła statystycznie 1,13 bramki na jeden mecz, zdobywała natomiast średnio 1,26 bramki na mecz.
Klasyfikacje zawodników po sezonie 2017/2018
(klasyfikacje dotyczą tylko zawodników grających w Granicy w momencie zakończenia drugiej rundy)
 
    Klasyfikacja król strzelców, czyli najskuteczniejsi:
1 miejsce ex aequo: Paweł Michalik oraz Rafał Kaniowski (po 4 bramki)
2 miejsce ex aequo: Tomasz Stefanek oraz Dawid Augustyn i Grzegorz Rakoczy (po 3 bramki)
3 miejsce również ex aequo: Damian Dera oraz Lukasz Szczepaniuk (po 2 bramki)
po jednej bramce zdobyli: Konrad Krawczyk, Michał Stefanek, Pavlo Kolosovskyj, Dawid Kostrzewa, Krzysztof Bartnicki, Arkadiusz Nowak, Mateusz Chomicz oraz Jakub Gilewski.
 
     Klasyfikacja ilości bramek/minuty spędzone na boisku, czyli najefektywniejsi:
1 miejsce: Łukasz Szczepaniuk - 1 gol na 161 min. (tj. 1 bramka na 1,7 meczu).
2 miejsce: Paweł Michalik - 1 gol na 170 min. (tj. 1 bramka na 1,8 meczu).
3 miejsce: Grzegorz Rakoczy - 1 gol na 204 min. (tj. 1 bramka na 2,3 meczu)
4 miejsce: Damian Dera - 1 gol na 469 min. (tj. 1 bramka na 5,2 meczu)
5 miejsce: Konrad Krawczyk - 1 gol na 504 min. (tj. 1 bramka na 5,6 meczu)
 
     Klasyfikacja ilości rozegranych meczów, czyli najpilniejsi:
1 miejsce Rafał Kaniowski - 29 meczów.
2 miejsce Mateusz Chomicz - 28 meczów.
3 miejsce Krzysztof Bartnicki - 26 meczów.
4 miejsce Dawid Augustyn - 25 meczów.
5 miejsce: Tomasz Stefanek - 24 mecze.
 
     Klasyfikacja ilości minut spędzonych na boisku, czyli tytani pracy:
1 miejsce Rafał Kaniowski - 2267 min. (tj. statystycznie 25,2 meczu).
2 miejsce Dawid Augustyn - 2179 min. (tj. statystycznie 24,2 meczu).
3 miejsce Matrusz Chomicz - 1967 min. (tj. statystycznie 21,8 meczu).
4 miejsce Krzysztof Bartnicki - 1911 min. (tj. statystycznie 21,2 meczu).
5 miejsce Arkadiusz Nowak "Diabeł" - 1776 min. (tj. statystycznie 19,7 meczu).
 
     W całym sezonie drużyna zebrała 50 żółtych kartoników (tj. 1,6 kartonika na mecz) oraz 2 czerwone. Najwięcej kartek zebrała formacja pomocy (24 żółtych kartek), obrona (19 kartek) i napastnicy (7 kartek).
 
    Godny uwagi jest fakt, iż zgodnie z zapowiedziami po rundzie zimowej, klubowi udało się dokonać bardzo korzystnych transferów. Jak widać ze statystyk w drugiej częsci sezonu znacznie wzrosła siła defensywna zespołu (drużyna straciła bowiem o połowę mniej bramek na mecz niż w rundzie wiosennej).          
     Jeżeli chodzi o siłę ofensywną wystarczy wskazać, że zdobyczą "nowych" padło aż 11 z 19 bramek, czyli prawie 60% wszystkich bramek zdobytych w rundzie wiosennej (Paweł Michalik 4, Grzegorz Rakoczy 3, Damian Dera 2, Pavlo Kolosovskyj 1 oraz Jakub Gilewski 1).
     "Granica" w drugiej częsci sezonu osiągnęła trzykrotnie lepszy bilans bramkowy niż w rundzie jesiennej, strzelając jednocześnie prawie o połowę mniej bramek.
      Z czysto matematycznego punktu widzenia, gdyby w całym sezonie Nasza Drużyna zagrała tak jak w rundzie wiosennej "Granica" zdobyłaby nie 41, lecz 50 punktów, co spowodowałoby, że Nasza Drużyna znalazłaby się w czołówce tabeli. Na zokończenie możemy zdradzić, że przed nowym sezonem szykują się kolejne, bardzo ciekawe transfery, które mamy nadzieję pozwolą na osiągnięcie przez drużynę jeszcze lepszych wyników.
Copyright ©2017 MKS "Granica" Bogatynia, All Rights Reserved.
Made by ArtMind Bogatynia 2017 r.